Yönetim Kurulumuz

Cemal Sami Tüfekçi

Yönetim Kurulu Başkanı

Dr. Celal Sami TÜFEKÇİ

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı

Dr. Celal Sami TÜFEKCİ 1971 yılında Giresun’da doğmuştur. Tamamı Makine Mühendisliği alanında olmak üzere, Lisans derecesini Gazi Üniversitesi (Ankara, Türkiye); Yüksek Lisans derecesini Northeastern Üniversitesi (Boston, Massachusetts, ABD); Doktora derecesini ise Rensselaer Polytechnic Institute (Troy, New York, ABD)’den almıştır. Profesyonel kariyerine dünyanın lider iletişim ve doküman oluşturma şirketi Pitney Bowes Inc. (Shelton, Connecticut, ABD)’nin Araştırma Merkezi’nde Proje Mühendisi olarak başlayan Dr. TÜFEKCİ, yüksek performanslı hareket kontrolü konusunda patentli çalışmalara imza atmıştır. Mekatronik ve Kontrol Sistem Tasarımı Uzmanı olarak çok sayıda projelerde ve çeşitli şirketlere danışmanlık yapan Dr. TÜFEKCİ, Thales Alenia Space (Cannes, Fransa) firmasında Uydu Tasarım Uzmanı olarak TÜRKSAT 3A (Fırlatma/Ariane-5: 12 Haziran 2008, Kourou, Fransız Guyanası) uydusunun üretiminde ve teknoloji transfer ekibinde görev yaptıktan sonra TÜRKSAT (Ankara, Türkiye)’da Milli Haberleşme Uyduları Program Direktörlüğü görevini üstlendi. Daha sonra, TÜBİTAK UZAY Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde (Ankara, Türkiye) Başuzman Araştırmacı olarak RASAT (Fırlatma/Dnepr: 17 Ağustos 2011, Yasny, Rusya) ve GÖKTÜRK-2 (Fırlatma/LM2D: 18 Aralık 2012, Jiuquan, Çin) yer gözlem uydu projelerinde çalışmıştır. Akademik kariyerinde Rensselaer Polytechnic Institute (Troy, NY, ABD)’de Araştırma Görevlisi; University of Connecticut (Storrs, Connecticut, ABD)’de Makine Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı; University of Ontario Institute of Technology (Oshawa, Ontario, Kanada), Gazi Üniversitesi (Ankara, Türkiye) ve Atılım Üniversitesi (Ankara, Türkiye)’nde Öğretim Görevlisi; ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul, Türkiye) Mekatronik Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi ve Merkez Araştırma Laboratuvarı Müdürü olarak görev yapmıştır. T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda (Ankara, Türkiye) Uzay Daire Başkanı olarak göreve başlayan ve yüksek çözünürlüklü GÖKTÜRK-1 (Fırlatma/Vega: 5 Aralık 2016, Kourou, Fransız Guyanası) Uydu Programı ile Uydu Fırlatma Programlarını yürüten Dr. TÜFEKCİ, daha sonra Müsteşar Yardımcısı olarak atanmış ve halen bu görevine devam etmektedir. Geçmişte de birçok şirketin yönetim kurullarında görev alan Dr. TÜFEKCİ, halihazırda Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB OSB, Ankara, Türkiye)’nde Yönetim Kurulu Başkanı; ASELSAN A. Ş. ve ODTÜ MEMS (Ankara, Türkiye)’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Bunlara ek olarak, Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ve ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Danışma Kurulu Üyesidir. Evli ve 3 çocuk babası olan TÜFEKCİ, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Devamını Gör
Fahrettin Öztürk

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Prof. Dr. Fahrettin ÖZTÜRK

TUSAŞ AR-GE ve Prototip Operasyonları Başkanı

Prof. Dr. Fahrettin Öztürk Yüksek öğrenimini Konya Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde birincilikle tamamladı. Yüksek Öğretim Kurulu’ndan aldığı bursla Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Amerika Birleşik Devletleri’nde sırasıyla University of Pittsburgh ve Rensselaer Polytechnic Institute Makine Mühendisliği Bölümlerinde yaptı. Yurtdışında bulunduğu süre içerisinde 3 yıla yakın bir zaman General Electric Araştırma Geliştirme Merkezinde yüklenici part time mühendis olarak çalıştı. Ülke içinde de otomotiv ve havacılık sanayi firmalarına danışmanlık hizmetlerinde bulunmuştur. TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. 'den önce Rensselaer Polytechnic Institute, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (eski ismi Niğde Üniversitesi) ve Khalifa University (eski ismi Petroleum Institute)'de çalışmıştır. TUSAŞ'taki göreviyle eş zamanlı olarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Makina Mühendisliği Öğretim üyeliği görevine de devam etmektedir. Çalışma Alanları; Sac Metal Şekillendirme, Süperplastik Şekillendirme, Malzeme İşlemleri, Malzeme Karakterizasyonu, Hafif Malzemeler, Havacılık Yapıları, Termoplastik Kompozitler, Korozyona Dayanaklı Astarlı Borular’dır. Ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış bir çok bilimsel makalesi bulunmaktadır.

Devamını Gör
Hakan Karataş

Yönetim Kurulu Üyesi

Doç. Dr. Hakan KARATAŞ

ASELSAN Kurumsal Yöneti̇m Genel Müdür Yardımcısı

Doç. Dr. Hakan KARATAŞ, 1967 yılında İstanbul’da doğmuştur. Hakan KARATAŞ, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Eğitimi Bölümü’nde tamamlamıştır. KARATAŞ, 1996-2000 yılları arasında Kabataş Erkek Lisesi’nde İngilizce Öğretmeni, 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi; 2003 yılında YTÜ İnsan Kaynaklarını Geliştirme Merkezi’nde Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2004-2008 yılları arasında YTÜ Rektör Özel Kalem Müdürlüğü görevini yürüten KARATAŞ, 2007 yılında Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalında yüksek lisans, 2011 yılında yine aynı bölümde doktora eğitimini tamamlamıştır. 2012 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başlayan KARATAŞ, 2016 yılında Eğitim Bilimleri alanında Üniversitelerarası Kurul tarafından verilen “Doçentlik” unvanını almaya hak kazanmıştır. 2009-2016 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü görevlerinde bulunan KARATAŞ, aynı zamanda Yıldız Teknik Üniversitesi’nin kalite yönetimi çalışmaları, kurumsallaşma, uluslararası ilişkiler geliştirme ve yabancı öğretim elemanı ve öğrenci kazanım projelerinde aktif biçimde yer almıştır. Yıldız Teknopark A.Ş. ve Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi görevini yürüten KARATAŞ, Teknopark bünyesinde Eğitim Koordinatörü olarak da katkı sağlamıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki görevlerinin dışında; 2014- 2018 yılları arasında Gebze Teknik Üniversitesi’nde Rektör Danışmanı ve Üniversite İdari Koordinatörü, 2016 – 2018 yılları arasında Antalya Bilim Üniversitesi’nde Rektör Danışmanı olarak görev almıştır. KARATAŞ, Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı kurucu mütevelli heyeti üyesidir. KARATAŞ, eğitim konusunda birçok kurumun oluşumunda ve yeniden yapılanmasında moderasyon ve raporlama desteği vererek yönettiği arama, karar ve tasarım konferanslarıyla danışmanlık yapmaktadır. KARATAŞ ayrıca MNG Kargo, Ortadoğu Grup, Gebze Ticaret Odası başta olmak üzere birçok büyük şirkete kurumsal akademi tasarımı konusunda danışmanlık yapmıştır. KARATAŞ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Nitelikli İşgücü Yetiştirme Projesinde” Danışman olarak yer almaktadır. 24 Nisan – 02 Temmuz 2018 tarihleri arasında ASELSAN A.Ş. Yönetim Kurulu Danışmanlığı görevinde bulunan KARATAŞ, 02 Temmuz 2018 tarihinde Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. KARATAŞ’ın ulusal ve uluslararası düzeyde yayınlanmış birçok makale, bildiri, yayın ve projesi bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk sahibi olan KARATAŞ, İngilizce bilmektedir.

Devamını Gör
Metin Salamcı

Yönetim Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Metin U. SALAMCI

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Metin U. SALAMCI, 1986 yılında Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 1987 yılında T.C. Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi’nde uzman yardımcısı olarak göreve başladı. 1987-2003 yılları arasında Başbakanlığın çeşitli birimlerinde uzman yardımcısı, uzman, daire başkanı olarak görev yaptı. Yüksek lisans ve doktora eğitimini ODTÜ Makina Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimi sırasında yaklaşık 2 yıl The University of Sheffield’da araştırmacı olarak çalıştı. Başbakanlıktaki görevi sırasında çeşitli kamu kuruluşlarının denetim ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. 2003 yılında Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümünde Yrd. Doç. Dr. unvanı ile akademik hayatına başladı. 2007 yılında Doçent, 2013 yılında Profesör unvanını aldı. 30’u aşkın yüksek lisans/doktora öğrencisinin tez danışmanlığını yaptı. Uzmanlık alanı nonlinear sistemler ve kontrol tasarımıdır. Yayınlanmış bir adet kitabı, çok sayıda bilimsel yayını mevcuttur. Akademik çalışmalarının yanı sıra, üniversite-sanayi işbirliği konusunda çeşitli projelerin yürütücülüğünü ve bu alanda Rektör Danışmanlığı görevini sürdürmektedir. Akademik yaşamı sırasında yaklaşık 3 yıl Mühendislik Fakültesi Dekanlığı görevini ve 3 yıl TÜBİTAK TEYDEB komite üyeliği görevini yürütmüştür. Halen, ülkemizin Metal 3 Boyutlu Yazıcı Mükemmeliyet Merkezi müdürlüğünü ve Ankara KÜSİ temsilciliği görevini yürütmektedir.

Devamını Gör
Gültekin Asiltürk

Yönetim Kurulu Üyesi

Gültekin ASİLTÜRK

Uzay ve Havacılık İhtisas OSB Bölge Müdürü

Gültekin ASİLTÜRK 1988 yılında Malatya’da doğmuştur. İlk ve ortaöğretimini Malatya’da tamamladıktan sonra 2010 yılında Fırat Üniversitesi Makine Mühendisliğinden mezun olmuştur. 2010 yılından itibaren iş hayatına Mühendis olarak başlayan ve devam eden süreç içerisinde özel sektörde faaliyet gösteren firmada üst düzey yönetici olarak çalışmış olup sektöründe kendi firması ile faaliyet göstermeye başlamıştır. Kasım 2017’den itibaren Savunma Sanayii Başkanlığı uhdesinde kurulmuş Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde Bölge Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Ayrıca TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesinin kuruluşunda Kurucu Heyet Başkanı olarak görev yapmıştır. Makine Mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte olup evli ve bir çocuk babasıdır.

Devamını Gör

Yüksel Aksöz

Yönetim Kurulu Üyesi

Yüksel AKSÖZ

HAVELSAN A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi

Emekli Muhabere Kurmay Albay Yüksel AKSÖZ, 1984 yılında Kara Harp Okulu Elektrik-Elektronik Bölümü’den mezun olmuştur. 1984-1985 yılları arasında Mu.Okl. ve EM.Mu.Okl. nu bitirmiştir. 1996 yılında Kara Harp Akademisini bitirmiştir. 1985-2000 yılları arasında sırasıyla Kıt’alarda Takım Komutanlıkları, Bölük Komutanlığı, Tabur Komutanlığı, Karargâhlarda Proje Subaylıkları, Şube Müdürlükleri ile Daire Başkanlıkları görevlerinde bulunmuştur. 2000 yılında 6 ay süre ile Gürcistan’da Gürcistan Genelkurmay Başkanı ile Savunma Bakanı danışmanlığı görevi ile Gürcistan Silahlı Kuvvetlerine Danışma ve Koordinasyon Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. 2001 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirmiştir. 2001-2005 yılları arasında Gnkur.MEBS Pl.Koor.D.Bşk. Pl.Hrk.Sb.,11’inci P.Tug. 1’inci P.Tb.K., 11’inci P.Tug. Kur.Bşk., lığı görevlerinde bulunmuştur. 2005-2007 yılları arasında Napoli/İtalya’da bulunan NATO Karargâhında Komuta Grubu Yönetim Planlama Şube Müdürlüğü ve Türk Kıdemli Subay Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 2007-2009 yılları arasında 49’uncu Mot.P.Tug.K.Yrdc. lığı görevinde bulunmuştur. 2009-2013 yılları arasında Kurmay Başkanlığı ve Tugay Komutan Yardımcılığı, K.K.Loj.Pl.D.Bşk.Loj. Dış İlişkiler Ş.Md., K.K.Loj.K.lığı Pl. ve Koor.D.Prog.Prj.Ynt.Ş.Md., K.K.Loj.Pl.D.Bşk., lığı görevlerinde bulunmuştur. 2013-2014 yılları arasında MGK Genel Sekreterliği Seferberlik ve Savaş Hazırlıkları Daire Başkan Yardımcısı olarak, 2014-2015 yılları arasında Seferberlik ve Savaş Hazırlıkları Daire Başkanı olarak görev yapmıştır. 2015 yılında TSK’dan emekli olmuştur. Yüksel AKSÖZ, 18.04.2019 tarihinden itibaren HAVELSAN Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk sahibi olan Yüksel AKSÖZ, İngilizce bilmektedir.

Devamını Gör
SSTEK

Yönetim Kurulu Üyesi

SSTEK

Şirket

STEK Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ, 2016 yılında T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın %100 iştiraki olarak kurulmuştur. Şirket, ülke savunması için kritik teknolojilerin yerli ve milli olarak geliştirilmesine ve üretilmesine destek vermek amacı ile yeni firmalar kurmakta ya da mevcut firmalara ortaklık sağlamaktadır. STEK Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından; savunma, havacılık, uzay ve anayurt güvenliği alanların da faaliyet göstermesi amacı ile kurulmuştur.Bu çerçevede Şirket, mevcut kamu ve özel sektör firmaları ile koordineli çalışılarak, ülkemiz savunma sanayisinin; teknoloji, ürün, hizmet, kabiliyet ve kapasitesinin artırılmasını hedeflemektedir.

Devamını Gör